Europski dan jezika
Autor: Administrator , 26. 9. 2017.

Europski dan jezika obilježava se svake godine na današnji dan, 26. rujna. Tog dana slavimo jezičnu raznolikost našeg kontinenta te važnost poznavanja stranih jezika, ali i vrijednost vlastitog, materinjeg jezika.

Bogatu europsku baštinu više od 200 jezika važno je njegovati ne samo zbog promicanja kulturne različitosti, već i zbog opasnosti od izumiranja nekih jezika. Naime, globalizacija je u cijelom svijetu dovela do dominacije samo nekoliko najzastupljenijih jezika.

Kako bi obilježili ovaj važni datum, učiteljica Branka Oklješa Jerkin okupila je grupu učenika naše škole koji su odrasli u dvojezičnim obiteljima, odnosno kojima je jedan od roditelja stranac. Tako Marko Obersnel govori slovenski, Daniel Conway engleski, Beata Šimat poljski, Leo Bučević njemački, Rosa Jelovčić nizozemski, a Pavel Machula i Valentina Lovrić češki jezik. Oni su obišli razrede i kratko se predstavili na svom jeziku. Očekivano, najviše poteškoća s razumijevanjem učenici su imali s njemačkim i nizozemskim, dok su slavenske jezike već lakše „dešifrirali“.

Zahvaljujemo sudionicima koji su s nama podijelili svoje jezično bogatstvo i nadamo se da je ovo kratko predstavljanje pobudilo želju za učenjem i upoznavanjem stranih jezika.

M.F.